Manastirea Adamesti - pregatiri pentru sarbatoarea Sf Mc Ioan Rusu

Biserica Ortodoxă cinsteşte vineri 27 Mai 2016, pe Sfântul Mărturisitor Ioan Rusul.Pentru această zi de sărbătoare Mănăstirea Adămești din comuna Nanov se pregateste de intampinarea marii sărbători de cinstire a Sfantului Mucenic Ioan Rusu ocrotitorul bisericii manastirii (al doilea hram ) . Cu acest prilej, Sfânta Liturghie va fi oficiată de Preacuviosul Părinte Fanurie, staretul manastirii, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi.

Rugam pe Milostivul Dumnezeu sa adune laolalta cler si popor la sarbatoarea Sfantului Mare Mucenic Ioan Rusu pentru a ne ruga impreuna si a aduce cinstire acestui Sfant atat de important pentru manastirea noastra ,fiind ocrotitor dupa Nascatoarea de Dumnezeu si Pururea Fecioara Maria ,hramul principal fiind " Nasterea Maicii Domnului "la altarul de vara al manastirii.