Duminica Sfintilor Romani

Astăzi, 22 Iunie 2014, în Duminica a II-a după Rusalii, Biserica Ortodoxă Română cinsteşte în mod deosebit de Sfinţii Români. Această sărbătoare numită ”Duminica Sfinților Români” a fost instituită de Sfântul Sinod al Bisericii noastre în anul 1992, într-o zi de 20 iunie. În această zi sunt prăznuiţi sfinţii care au răsărit din pământul românesc.

Credincioşii au participat duminica aceasta în număr mare la Sfânta Liturghie oficiată în Biserica Mănăstirii Adămești de Preacuviosul Părinte Stareț, Protos. Fanurie Beldiman, dimpreună cu Preacuvioșii Părinți, Protos. Nichifor Mihai, Ierom. Casian Teoreanu (slujitor la Paraclisul Reședinței Mitropolitane din Limours - Franța) și Ierom. Ciprian Florea.

Tot astăzi în Biserica Ortodoxă Română este pomenit și Sfântul Ierarh Grigorie Dascălul, Mitropolitul Ţării Româneşti.