Prohodul Maicii Domnului

În seara zilei de 14 August 2014, în Biserici s-a cântat Prohodul Maicii Domnului. La Mănăstirea Adămești de lângă orașul Alexandria, slujba a fost oficiată de către un sobor de preoți condus de Preacuviosul Părinte Stareț, Protos. Fanurie Beldiman, în prezenţa a numeroşi credincioşi. Din soborul slujitor a făcut parte și Preacuviosul Părinte Ierom. Ciprian Florea, Starețul Mănăstirii Coșoteni.

La sfârşitul Doxologiei, a avut loc procesiunea cu Sfântul Epitaf în jurul bisericii. Au fost patru opriri şi la fiecare oprire a fost rostită o ectenie. După procesiune, toţi credincioşii prezenţi au trecut pe sub Sfântul Epitaf, la intrarea în lăcaşul de cult. Apoi, Sfântul Epitaf a fost aşezat pe Sfânta Masă, rămânând până la odovania praznicului. (23 August)