Manastirea Adamesti isi serbeaza Hramul: "Nasterea Maicii Domnului"

Iubiţi credincioşi, ne apropiem cu paşi repezi de una dintre cele mai frumoase sărbători ale Ortodoxiei: Naşterea Maicii Domnului. Astfel, luni, 8 Septembrie 2014, Sfânta Mănăstire Adămești îmbracă haine de sărbătoare, Nașterea Maicii Domnului fiind prima sărbătoare a anului bisericesc, iar Mănăstirea noastră o are Ocrotitoare, de asemenea purtând Hramul Naşterii Maicii Domnului.
Slujba Sfintei Liturghii va fi oficiată de către Prea Sfințitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleormanului alături de un sobor impresionant de preoți și diaconi, printre care și Starețul Sfintei Mănăstiri, Protos. Fanurie Beldiman.
Cu acest binecuvântat prilej, vă invităm pe toți, cler și popor, să luați parte la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, să ne împărtășim împreună din prezența Harului Sfântului Duh, precum și din Darurile Maicii Domnului nostru Iisus Hristos, pe care le dăruiește celor ce o iubesc și i se roagă cu credință.