Liturghie Arhiereasca de Anul Nou la Manastirea Adamesti

Joi, 1 ianuarie 2015, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului, precum şi pe Sfântul Ierarh Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei, Preasfinţitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei şi Teleormanului, s-a aflat în mijlocul obştii Mănăstirii Adămeşti, unde a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Marelui Vasile, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit celor prezenţi despre triplul praznic din prima zi a anului, Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului și punerea numelui de Iisus, după vestirea îngerului, pomenirea Sfântului Vasile cel Mare și începerea unui nou an, îndemnând credincioșii să privească cu multă credință și nădejde la cărările care se deschid în cursul acestui an.

În cadrul Sfintei Liturghi, Preasfinţia Sa a sfinţit o icoană a Maicii Domnului ce va fi aşezată într-un frumos iconostas pentru a putea fi cinstită de către obşte şi credincioşi.

Sfânta Liturghie a fost urmată de oficierea slujbei de Te-Deum pentru Noul An 2015, în cadrul căreia s-au rostit rugăciuni speciale de mulţumire pentru binefacerile primite în anul calendaristic care tocmai s-a încheiat şi pentru binecuvântarea cununii noului an.